ابزار رایگان وبلاگ

ماهیگیری در سد ستارخان اهر - 1 - » آموزش
ماهیگیری در سد ستارخان اهر - 1
اولین و بزرگترین بلاگ تخصصی ماهیگیری در سد ستارخان اهر


همیشه اولین سئوالی که از ماهیگیران با تجربه می پرسیدم این بود که چونه می توان یک ماهی را در هنگام صید خسته کرد و به سمت خود هدایت کرد سئوالی که هیچ وقت نتوانستم با پرس و جو به آن برسم تا زمانی که خودم تجربه های را در این زمینه کثب کردم و در این مقاله در اختیار شما دوستان عزیز می گزارم البته سعی مکنم غلط های املای رو تا اونجای که می تونم اصلاح کنم ولی نمی دونید با چه سرعتی دارم مطالب را تایپ می کنم.

اولین تجربه جنگیدن با ماهی را از روی قایق تجربه کردم در جدالی تن به تن با ماهی در این مبارزه به دلیل نداشتن تجره نتوانستم به صورت صحیح با ماهی بجنگم و به مرور زمان این تجربه را بدست آوردم.

با مطالعه و چگونگی کار با کلاج موتور و نحوه صحیح پنپ کردن چوب ماهیگیری چگونگی جنگندی صحیح با ماهی را یاد گرفتم و با اولین تجربه جنگندگی با صفره ماهی که بیش از 20 کیلوگرم نیرو به من و چوب و چرخ ماهیگیرم وارد می کرد اوصول چگونگی جنگندگی با ماهی ها را فرا گرفتم ، در هنگام جمع کردن موتور حتما سر چوب ماهیگیری تا زمانی که ماهی از مادر می باشده حتما به سمت بالا باشد.

هنر ماهیگیری کار با کلاج ماهیگیری می باشد و کاربرد کلاج به شما امکان می دهد که ماهی های را بیشتر از وزن کشش نخ ماهیگیریتان را صید کنید و جلوگیری از پارگی نخ ماهیگیری می کند پس همیشه ما در ماهیگیری باید از کلاج ماهیگیری استفاده کنیم.

 hold fishing rod vertical

 بقیه در ادامه مطلب...ادامه مطلب...
ارسال توسط هادی احمدی
تو این پست قصد داریم برای شما کاربران محترم سایت ماهیگیری در سد ستارخان اهر مراحل ساخت یک لوری رو به شکل تصویری ارائه کنیم. برای دیدن عکسها در اندازه واقعی روی آنها کلیک کنید.

The trailShelter ont he trailA happy walkerOn the trailMap of the trailارسال توسط هادی احمدی

ورزش ماهیگیری یک ورزش عامه پسند در سراسر جهان می باشد که معمولأ جهت گذران فراغت و فعالیتی برای آسایش و راحتی روح و جسم انسان است. مصدومیتهای ناشی از قلاب ماهیگیری چه جهت گذران فراغت و چه بصورت تجاری و گذران زندگی در هنگام تنظیم و استفاده از وسایل ماهیگیری امری عادی است. بیشتر این مصدومیتها کوچک بوده و میتوان آنها را بدون مشکل در مطب پزشک بدون نیاز به عمل جراحی مداوا نمود. معمولأ افرادی که اینگونه مصدوم می گردند ممکن نیست خود را به مطب و خصوصأ به فوریتهای پزشکی (اورژانس) برسانند زیرا خارج کردن قلاب فرو رفته می تواند در محل حادثه انجام پذیرد. تمام مصدومیتهایی که بواسطه قلاب ماهیگیری پیش می آید نیازمند دقت در ارزیابی محیط بافت آسیب دیده قبل از تلاش برای خارج کردن آن می باشد. بهر حال برخی از فرورفتگیها را نمی توان در محل خارج کرد و نیازمند ارزیابی دقیق مصدومیت و درمان زخم ناشی از آن

می باشد.


اگر فرو رفتگی قلاب در چشم یا اطراف آن باشد می بایست بیدرنگ به چشم پزشک مراجعه شود. انتخاب روش برای خارج کردن قلاب به نوع قلاب فرو رفته ، موقعیت مصدومیت و عمق نفوذ در بافت بستگی دارد. بعضی از اوقات ممکن است به بیشتر از یک شیوه جهت خارج کردن و دفع قلاب ماهیگیری نیاز باشد. شیوه کشیدن به عقب ساده ترین روشها است اما شیوه ای است که کمترین موفقیت را داراست. حال آنکه روش پیشروی قلاب و برش آن تاثیر بیشتری برای آسیبهای سطحی دارد و روشی است که همواره برای خارج کردن قلابهای اندازه بزرگ موفقیت آمیز بوده است. روش کشیدن سریع نخ می تواند در محل بروز حادثه و اغلب بدون نیاز به بی حس کننده ها استفاده شود. همچنین نگهداری از زخم به همراه موفقیت در خارج کردن اشیاء فرورفته و با به کار بردن یک چسب زخم ساده نیز میسر می شود.

 

در این مقاله چهار تکنیک برای خارج کردن قلاب ماهیگیری از بافت ها شرح داده شده است.


بقیه در ادامه مطلب...ادامه مطلب...
ارسال توسط هادی احمدی
 
تاريخ : یکشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۹

تو این پست قصد دارم روش ساخت یه لوری با چوب رو توضیح بدم که بعد از انجام مراحل به شکل زیر در میاد.

بقیه در ادامه مطلب...ادامه مطلب...
ارسال توسط هادی احمدی
 
تاريخ : شنبه پانزدهم آبان ۱۳۸۹
این هم یکی دیگر از آموزش های تصویری شکار ماهی سوف با زدن طعمه طبیعی به قلاب.
بقیه در ادامه مطلب...


ادامه مطلب...
ارسال توسط هادی احمدی
 
تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۹
  وسایل مورد نیاز:  شیلنگ یا لوله پلاستیکی - سرب یا ساچمه - قلاب - چسب و کاغذ نسوز (فویل)

برگرفته از: ماهيگيرادامه مطلب...
ارسال توسط هادی احمدی
 
تاريخ : جمعه شانزدهم بهمن ۱۳۸۸
ارسال توسط هادی احمدی
 
تاريخ : سه شنبه پنجم آبان ۱۳۸۸

معمولا بوي بد ماهي واكثر بيماريها در پوست ماهي وجود دارد در ضمن اگه ماهي داراي انگل دروني هم باشد معمولا زير پوستش نمونه هاي در حال تكثير از آن انگل وجود دارد كه با اينكار مي توان فهميد و ماهي سالم خورد كما اينكه اگه ادويه و ليمو استفاده كنيد بهتر به خورد گوشت ماهي ميرود و آب اظافي ماهي تبخير شده و ماهي  كمي سفت تر و خوش طعم تر خواهد شد:

روش كندن پوست ماهي ( روش اول)

در اين روش بدون فلس گرفتن ماهي انجام شده و شبيه به پوست كندن موز مي باشد البته با تفاوتهايي.

وسايل مورد نياز فقط يك چاقوي ميوه خوري نوك تيز و يك حوله يا پارچه خشك كن

ماهي را تصور كنيد يك سانت از هر طرف را در طول ماهي از قسمت سر ماهي به سمت دم ماهي از بالا، نوك چاقو را به اندازه سه ميليمتر فرو كنيد و بعد به سمت دم ماهي ببريد حالا همين كار را در سمت ديگر ماهي انجام دهيد در اين صورت دو طرف باله كمري ماهي دو شيار سراسري وجود خواهد داشت

همين كار را براي قسمت زيرين ماهي انجام دهيد ،فاصله بين دو شيار تقريبا در ابتدا دو سانت است ، به انتها كه نزديك ميشويد كمتر خواهد شد

به تصوير زير نگاه كنيد

 

 بقیه در ادامه مطلب ...

برگرفته از: اولين سايت آموزش ماهيگيري در ايران و خاور ميانهادامه مطلب...
ارسال توسط هادی احمدی
 
تاريخ : یکشنبه پنجم مهر ۱۳۸۸

پشه و نيش پشه

پشه و نيش هاي دردناك آن از جمله عوامل مزيد بر علت مسافرتهاي ماهيگيري و مشكلات آن است خستگي و كمبود خواب و ساير موارد وقتي با سوزشهاي دردناك پشه آميخته مي شود واقعا غير قابل تحمل مي گردد .

هميشه از خود مي پرسيم اين موجود براي چه خلق شده و چرا مرا نيش زده و آيا ميتوان از شر اين مزاحم راحت شد.

بايد بگوييم كه به طور كلي نمي توان از اين موجود خلاص شد اما راههايي براي  دفع و مقابله با اين شرور وجود دارد كه در ابتدا به شناسايي اين موجود مي پردازيم.

 بقیه در دامه مطلب ...

برگرفته از: اولين سايت آموزش ماهيگيري در ايران و خاور ميانهادامه مطلب...
ارسال توسط هادی احمدی
 
تاريخ : سه شنبه سوم شهریور ۱۳۸۸

اكثر ماهيگيران جهت گرم كردن يا پختن غذا در محلهاي ماهيگيري  با كمبود گاز يا چوب و ذغال و غيره مواجه هستند

در اين قسمت روش ساخت يك نمونه اجاق بسيار ارزان و كم مصرف و كار آمد را شرح مي دهيم

عملكرد : حرارت ايجاد شده در ظرف الكل مايع را به گاز تبديل مي كند و اين گاز شروع به سوختن مي نمايد در اين صورت مصرف كاهش يافته و شعله اي آبي رنگ بدون بو و دود خواهيد داشت در صورتي كه بخواهيد از اين اجاق بجاي شمع استفاده نموده و نور بگيريد بجاي الكل از تينر 10000 استفاده كنيد اما دقت داشته باشيد كه دود زا است.

 بقیه در ادامه مطلب ...
 


ادامه مطلب...
ارسال توسط هادی احمدی
 
تاريخ : دوشنبه دوم شهریور ۱۳۸۸

طرز روغن کاری موتور های ماهیگیری

یکی از نکات مهم در نگهداری از موتور های ماهیگیری روغن کاری این وسیله می باشد شما می توانید زمانی مثلا ماهی یک بار موتور هارا روغن کاری کنید اگر در دریا ماهیگیری می کنید (آب شور) سعی کنید بعد از هر ماهیگیری موتور را تمیز نگهدارید زیرا در داخل موتور شوره به وجود می آید در این مقاله مکانهای که احتیاج به روغن کاری دارد را به صورت تصویری نشان می دهیم

 همه محور های روی موتور ماهیگیری را روغن کاری کنید

 دسته موتور راباز کرده و قسمت اتصال را روغن کاری کنید

 

شیارقسمت زیرین موتور را نیز روغن کاری کنید

 اسپول موتور را برداشته و قسمت چرخ دنده های داخلی را روغن کاری کنید

منبع:  ارسال توسط هادی احمدی
 
تاريخ : جمعه نوزدهم تیر ۱۳۸۸

 

در مرحله اول بايد مشخص كنيد كه از كدام روش براي بستن حلقه و نخ پيچ نمودن استفاده كنيد

روش اول بسيار ساده است اما وقت گير كه همان روش بادست و قرقره و بدون كمك مي باشد

در اين روش ابتدا نخ را چند دور دور چوب پيچيده و بعد شروع به چرخاندن چوب مي كنيم و سعي مي كنيم تا حلقه هاي نخ كنار هم قرار گيرند

روش دوم استفاده از دو كتاب است بدين صورت كه دو كتاب را روي هم قرار داده و نخ را از لاي آنها عبور مي دهيم

استفاده از كتاب باعث كشيده شدن نخ و آزاد بودن دست دوم گرديده كه مي توان نخ را با نظم بيشتري به دور چوب بست

روش سوم كه از همه بهتر و سريعتر است استفاده از پايه مي باشد

در اين روش نياز است كه يك پايه بسازيد و ساختن آنهم بسيار ساده است  كافي است كه بر روي يك تخته نيم متري دو عدد تخته به ارتفاع پانزده سانت عمود نمائيد و بر روي هر يك از تخته ها شكافي V شكل ايجاد كنيد و دقت داشته باشيد محل تماس چوب با تخته را كمي پارچه نرم يا مخملي بچسبانيد

 بقیه در ادامه مطلب ...ادامه مطلب...
ارسال توسط هادی احمدی
 
تاريخ : جمعه نوزدهم تیر ۱۳۸۸

 لوازم مورد نياز : پنس - تيغ موكت بري - قيچي - نخ ابريشمي - چسب دوقلوي شفاف

 بقیه در ادامه مطلب ...

برگرفته از سایت  ماهیگیرانادامه مطلب...
ارسال توسط هادی احمدی
 
تاريخ : دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸

Near double zander

The end productارسال توسط هادی احمدی

The wrong way!

بقیه در ادامه مطلب ...        ادامه مطلب...
ارسال توسط هادی احمدی
 
تاريخ : سه شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۸۷

انواع ریسه های مورد استفاده برای شکار ماهی سوف:

ریسه هایی که ما برای صید این ماهی زیبا استفاده می کنیم از نوع سیلیکونی (silicone) با مارک   (Capitain)است. نوع 0.5 میلی متری آن که اکثرا ماهیگیران برای صید این نوع ماهی از آن استفاده می کنند وزنی معادل 35 پوند یا به عبارت دیگر 16.4 کیلوگرم را تحمل می کند. به عقیده خود بنده  این نخ برای صید این نوع ماهی مناسب است. فقط یک عیب کوچکی که دارد این است که هنگام تازه بودن کمی خشک است و اگر کمی حواس ماهیگیر پرت شود تمام نخ از روی اسپول باز شده و گره می خورد. اما بعد از حدود یکی دو هفته استفاده مکرر به نخی بسیار مناسب و انعطاف پذیر تبدیل می شود که بسیار مناسب است و هیچ مشکل خاصی ندارد.

بعضی از ماهیگیران این سد به خاطر گرانی این نوع ریسه و خشکی و همچنین تقریبا نایاب بودن این ریسه در این شهرستان و زمانبر بودن کهنه کردن این زیسه که کار چندان آسانی هم نیست از ریسه دیگری با نام "کروکدیل" استفاده می کنند که به نظر ریسه بدی نمی آید.

زمان شکار ماهی سوف:

زمان شکار این ماهی هنگام طلوع آفتاب و یک ساعت مانده به غروب آفتاب است که زمان طلوع آفتاب بهترین زمان است. هنگام غروب آفتاب هم زمان بدی نیست اما صبح زود(هنگام طلوع آفتاب) بهتر از این زمان جواب می دهد و مناسب تر است.

محل های مناسب برای شکار ماهی سوف:

اکثرا شکار این نوع ماهی در مناطقی با عمق نسبتا زیاد انجام می گردد. چون این ماهی با گذشت زمان و رشد کردن تقریبا ماهی گوشه گیر و تنبلی می شود دنبال مکانی برای قایم شدن و شکار از این مکان میرود. لازم به توضیح است که ماهیهای بالای 2kg اکثرا در میان سنگ ها و تخته سنگ ها قایم می شوند و برای شکار باید از این مکان استفاده کرد. البته ماهی های بالای 2kg به این راحتی هم به دست نمی آید. اما اگر قصد صید ماهی های متوسط را دارید می توانید در اکثر مناطق به شکار بپردازید.

انواع طعمه های مناسب برای شکار ماهی سوف:

برای شکار این نوع ماهی می توان از انواع قاشقک ها ، لانسه ها ، ماهی های مصنوعی شناور ، ماهی زنده و مرده و دل و روده و ... استفاده کرد.  

(برای خواندن بقیه مطالب در {ادامه مطلب} کلیک کنید.)

 ادامه مطلب...
ارسال توسط هادی احمدی

اسلایدر